Březen 2008

Aerobik pro všechny

3. března 2008 v 12:27 | Engel |  Olga Šípková

Olga Šípková: Aerobik pro všechny

V roce 1993 zvítězila Olga Šípková na MČR ve sportovním aerobiku se skladbou na píseň Don´t stop me now. A od té doby ji skutečně nikdo nezastavil. Stala se mistryní světa, miláčkem publika a vzorem pro tisíce žen. Deset let po triumfálním úspěchu na MS v Austrálii vychází reedice cvičebních programů pro širokou veřejnost a v říjnu se na trhu objeví horká novinka.
Olinko, jak se díváš s časovým s odstupem na své cvičební programy, které vyšly před lety na VHS a nyní jdou do světa na DVD?Olga Šípková
- Aerobik, který vyšel naposledy před osmi lety ještě na VHS, má své náležitosti, které má mít komplexní cvičební jednotka. Když se připravovala reedice a já jsem doma po dlouhé době sledovala svá "stará" dílka, byla jsem překvapena, jak jsou relativně nadčasová. A to jsem se toho bála, že už to nebudu chtít použít. Samozřejmě já jako velký sebekritik, jsem našla chyby a poučila se do další práce. Jistě je jiná móda, jiná hudba, ale po metodické a obsahové stránce je to i potěch letech naprosto použitelné.
Sportovní aerobik prošel bouřlivým vývojem. Změnil se za tu dobu nějakým způsobem zásadně také komerční aerobik?
- Komerční aerobik se stále obohacuje o nové směry, ať již dynamické, taneční, nebo relaxační a protahovací. Myslím, že se rozšiřuje spektrum cvičenců. Od věku až po různé zdravotní handicapy, každý si najde své.
Nové DVD, které vyjde v říjnu, bude navazovat na předchozí díly, nebo jde o něco úplně nového?
- Ano, po dlouhé době jsem natočila nový program se stejným názvem Aerobik pro všechny. Tentokrát na DVD, což je médium, které nabízí daleko víc, než původní VHS. Připravila jsem 6 cvičebních kapitol, od rozcvičení přes aerobik, 2 posilovací části až po relaxaci a bonus pro již pokročilé cvičence. Je skutečně pro všechny. Kdo bude chtít "tancovat", nechá si aerobik, kdo chce pouze posilovat, rozcvičí se a může na sobě makat. Jsem strašně ráda, že jsem opět začala a těším se na ohlasy.
Když se ohlédneš zpátky, které zásadní mezníky v tvém životě s aerobikem se ti vybaví?
- No asi vůbec to, že jsem aerobik potkala. S osobního a ne nijak zištného zájmu začala závodit a to mně změnilo život. Pak také samozřejmě vstup do podnikatelské sféry otevřením dnes již třech fitnessů.
A jaké máš plány do nejbližší budoucnosti?
- Měla jsem velmi pracovní léto, tam se odvíjely mé plány, zejména natočení DVD. Pracujeme s manželem a se společníky na fitkách a nesmírně ráda se realizuji na pořadu V kondici, který se vysílá každou sobotu po poledni na ČT1 a na jehož přípravě se podílím. Moc si užívám s Adélkou, se kterou budu určitě ještě rok doma.
Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se daří.
Aerobik pro všechny 1Aerobik pro všechny 2Aerobik pro všechny 3Aerobik pro všechny - nová řada

Vařím doma i svíčkovou

2. března 2008 v 16:50 | Engel |  Olga Šípková

Olga Šípková: Občas doma vařím i svíčkovou

Olga je velmi zaměstnaná žena. Je majitelkou sítě fitnesscenter, předcvičuje v televizi, a má dokonce vlastní pořad o sportu. Přesto si na své dvě děti snaží vždy udělat čas a nikdy by nevyužila služeb chůvy.
Olga je velmi zaměstnaná žena. Je majitelkou sítě fitnesscenter, předcvičuje v televizi, a má dokonce vlastní pořad o sportu. Přesto si na své dvě děti snaží vždy udělat čas a nikdy by nevyužila služeb chůvy.
Cvičitelka Olga Šípková (38) má již takřka dospělého syna Míšu (17) a tříletou dcerku Adélku. Protože si děti pořídila s tak výrazným časovým odstupem, může srovnávat.
/* <![CDATA[ */ im.position('seznam.pack.rectangle','/super_clanek'); /* ]]> */ "Před téměř 18 lety se se mnou v porodnici nikdo zvlášť nezabýval. Péče byla špatná, pokud bych si nezavolala známou lékařku, ani kojit by mě nenaučili. Bylo mi 21, nikoho ke mně nepustili. Ani maminku, ani manžela. Po 14 letech to bylo trochu jiné, ale stejně jsem si to pojistila známými," zavzpomínala na své dva významné životní okamžiky Olga. "Rodila jsem přirozenou cestou, nikdy by mě nenapadlo nechat si naplánovat porod císařským řezem. Oba porody byly velmi rychlé, trvaly pár hodin. Nejkrásnější pocity jsem prožívala ihned po porodu. Žádný úspěch, ani zlatá medaile se tomu nevyrovná," pokračuje ve zpovědi mistryně světa ve sportovním aerobiku.
V těhotenství přibrala deset kilo, ale díky své profesi se brzy vrátila na svou původní váhu. "Při Adélce jsem cvičila až do osmého měsíce. Samozřejmě s rozumem. Tě­hotenství není nemoc, a kdo je zvyklý ­cvičit, může s jistými omezeními pokra­čovat," radí nastávajícím maminkám tato odbornice.

Sportovní rodina

Michal a Adélka Šípkovi mají ve svých rodičích velký vzor. Bylo by proto s podivem, kdyby jim byl sport cizí. "Sportování je náš koníček, naše obživa, náš život. Míša, kterému bude 18, je všestranný, nemá s ničím větší problém. V současné době je v reprezentaci bowlingu a čeká ho cesta na ME v Helsinkách. Adélka od narození cvičí, tancuje, žádný rytmus ji nenechává chladnou. Tak nevím, nechci, aby ji škarohlídové srovnávali s maminkou, mistryní světa," říká Olga. "Ve Family Fitness na Zličíně máme klub pro děti s názvem Hopík, kde máme spoustu aktivit pro všechny věkové kategorie. Od cvičení přes angličtinu a výtvarku. Děti a samozřejmě naše Adéla jsou nadšené," dodává.

Bude i kachna

Zní to neuvěřitelně, ale známá sportovkyně doma občas vaří i nedietní, typicky česká jídla. "Svíčková, buchty nebo kachna občas jsou. Ale ne každý víkend. Rozhodně ale dáváme přednost racionální stravě. Vařím každý den, přes týden většinou lehká jídla," poodhalila nám tajemství své kuchyně sympatická cvičitelka aerobiku.